kapat× Destek 0850 333 0 565
Toplu Ürün İşlemleri(Yükleme/İndirme) iki ayrı yoldan yapılabilmektedir. Birinci seçenek; Ürün/İlan > Mağaza Ürünleri bölümünden mağaza seçerek yapılmaktadır. İkinci seçenek; Ayarlar > Entegrasyonlar > Entegrasyon(Üzerine Tıklamayla Açılır) > Entegrasyon İşlemleri bölümünden mağaza seçerek yapılmaktadır.
XML Yükleme ve İndirme

Toplu Ürün İşlemleri(Yükleme/İndirme) iki ayrı yoldan yapılabilmektedir.

Birinci seçenek; Ürün/İlan > Mağaza Ürünleri bölümünden mağaza seçerek yapılmaktadır.

İkinci seçenek; Ayarlar > Entegrasyonlar > Entegrasyon(Üzerine Tıklamayla Açılır) > Entegrasyon İşlemleri bölümünden mağaza seçerek yapılmaktadır.


Yükleyeceğiniz XML dosyası UTF-8 formatında olmalıdır. Eğer dosyanız UTF-8 formatında değilse dosyayı Not Defteri'nde açınız. Farklı Kaydet diyerek alt köşeden (Kodlama bölümünden) UTF-8 formatını seçerek kaydediniz. Bu işlemi yaptığınız taktirde kodlama ile ilgili hata almazsınız. Size önerilen XML Bölme Programı bazen UTF-8 XML dosyalarını Unicode formatına çevirebilmektedir. Bu durumda bölme işleminden sonra bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

1 Mağaza Seçme
XML Dosyası yüklemek ya da indirmek istediğiniz mağazayı seçtikten sonra 2 numaralı bölümde Toplu Ürün Yönetimi seçeneği çıkacaktır. Bu sebeple öncelikle mağaza seçmeniz gerekir.

2 Toplu Ürün Yönetimi
Bu butona tıklayarak toplu ürün yönetimine başlayabilirsiniz. XML dosyalarını yükleyip bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İndirme Sekmesi


3 Yükle Sekmesi
Toplu Ürün Yönetimi sayfası açıldığında İndir Sekmesi açık bir şekilde gelir. Bu alana tıklayarak yükleme sekmesine geçebilirsiniz.

4 Dosyaları Gör ve İndir
Bu sayfada tüm XML dosyası indirme işlemleri mağaza, tarih saat bazında görüntülenir. Bu butona tıklayarak indirilen XML dosyalarını görebilir ve indirebilirsiniz. Entegrasyon şablonunda tanımladığınız kayıt sayısına göre indirilen dosyalar parçalara ayrılmış olabilir. Bu parçaların hepsine bu alandan ulaşabilirsiniz.

5 Dosyaları Zip Olarak İndir
Tüm XML dosyalarını tek zip halinde bilgisayarınıza indirmenizi sağlar.

6 XML İndir
Bu butona tıklayarak mağazaya ait XML'i indirebilirsiniz.

7 Entegrasyon Seçiniz.
XML İndir butonuna tıkladıktan sonra Entegrasyon seçiniz. XML dosyasının indirileceği entegrasyon şablonunu belirleyin. Entegrasyon şablonun üzerine tıkladıktan sonra indirmeyi başlatma penceresi açılacaktır.

8 İndirmeyi Başlat
Bu butona tıkladığınız zaman XML dosyası hazırlanarak bilgisayarınıza zip dosyası olarak indirilecektir. İndirme işlemini başlatmak için mutlaka bu butona tıklayınız.

Yükleme Sekmesi


9 İndir Sekmesi
İndir sekmesine geri dönmek için bu alana tıklayabilirsiniz.

10 Yüklemeyi Tamamla
Yarım kalan XML yükleme işlemlerinin yanında bu buton görünecektir. Butonun üzerine tıklayarak XML yükleme işleminize devam edebilir ve tamamlayabilirsiniz.

11 Tamamlanan Yükleme
Tamamlanan yüklemelerin yanında bu buton görünecektir. Üzerine geldiğinizde "Tamamlandı" ifadesi yer alacaktır.

12 XML Yükle
Sisteme XML yüklemek için bu butona tıklayarak yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

13 Entegrasyon Seçiniz
XML Yükle butonuna tıkladıktan sonra Entegrasyon seçiniz. XML dosyasının yükleneceği entegrasyon şablonunu belirleyin. Entegrasyon şablonun üzerine tıkladıktan sonra yüklemeyi başlatma penceresi açılacaktır. Bu alandan bilgisayarınızdan bir XML dosyasını sürükleyerek ya da üzerine tıklayarak seçebilirsiniz.

14 Gönder
Yüklemek istediğiniz XML dosyasını seçtikten sonra bu butona tıklamalısınız. Buraya tıklayarak XML dosyasını sisteme gönderiniz.

15 Başlat
Daha sonra Başlat butonuna tıklayarak yükleme işlemini başlatınız.

16 Görselleri Yükle
Yükleme işleminden sonra XML dosyasındaki görselleri yüklemek için bu alana mutlaka tıklamalısınız. Yüklenemeyen görselleride bu alandan görebilirsiniz.

17 Bilgi Hataları İncele / Düzelt
Yükleme esnasında meydana gelen eşlememe gibi bilgi hataları bu alanda görünecektir. İncele/Düzelt yazısına tıklayarak hata mesajlarını görebilirsiniz. Hata mesajlarının üzerine tıklayarak hataları giderebilir ve düzeltebilirsiniz. Yoksay butonu ile hatayı yoksayıp yüklemeyi tamamlayabilirsiniz.

18 Bilgi Uyarıları İncele
Bu alanda hata olmayan ancak uyarı anlamındaki mesajlar görüntülenir. İncele yazısına tıklayarak mesajları görüntüleyebilirsiniz.

19 Yüklemeyi Tamamla
Bu butona tıklayarak Tamamlama penceresini açınız. Başlat butonuna tıklayarak yükleme işlemini tamamlayınız. "Yükleme Tamamlandı" mesajını aldıktan sonra Mağaza Ürünleri bölümünden ürünleri görebilirsiniz.


Her iki seçenektede XML yükleme ve indirme basamakları aynıdır. Mağaza Ürünleri bölümünden yapılan işlemlerde entegrasyon seçilirken, Entegrasyonlar bölümünde yapılan işlemlerde farklı olarak Mağaza seçilmektedir. Geriye kalan tüm işlemler aynıdır.
Entegrasyonlar bölümünden indirme/yükleme işlemleri yapmak için izleyeceğiniz yol şu şekildedir.

Ayarlar bölümünden Entegrasyonlar başlığına tıklayınız.
Entegrasyonlar arasında indirme/yükleme işlemini hangi entegrasyon şablonuyla yapmak istiyorsanız o entegrasyonun üzerine tıklayarak açınız.
Açılan pencerede "Entegrasyon İşlemleri" bölümüne tıklayarak geliniz. Bundan sonraki işlemler yukarıda anlatıldığı gibi devam edecektir.

Bu içerik yardımcı olmadıysa sorunuzu sorun cevaplayalım.