kapat× Destek 0850 333 0 565
Arama motorlarında web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır.
SEO Nedir?

SEO kelimesinin anlamı sadece arama motoru optimizasyonu değil. SEO kelimesine 2014 yılı itibariyle farklı anlamlar yüklemeye başladık. SEO sitemizi arama motorları için optimize ederken kullanıcı için de optimize etmek anlamını taşıyor. Sitede ziyaretçinin ortalama kalma süresinin önemi Google’ın SERP (arama sonuçları) için belirlediği 200 kriter arasında daha da arttı. Site içi optimizasyonu artık kullanıcıları da hedefleyerek yapıyorsanız doğru bir SEO yöntemi haline gelmiş demektir.

SEO’nun bir diğer anlamı bu alanda çalışanlar için tanımlanmıştır. ” Arama motoru optimize edici “ olarak sektörde çalışanlara da SEO denir. Sektörde SEO uzmanı, SEO danışmanı kavramları daha yaygın kullanılmaktadır ama Google için hem optimizasyon hem de optimize eden kişi anlamına gelir.

SEO 2 ana bölüme ayrılır:

  • Site içi optimizasyon (On Page SEO)
  • Site dışı optimizasyon (Off Page SEO)

Site İçi Optimizasyon

Site içi optimizasyon bir sitenin arama motoru botları tarafından hızlı, doğru taranması ve arama sonuçlarına yansıtılması bakımından önemli bir kavramdır. Site içi optimizasyon yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca kriterler şunlardır:

  • Başlık seçimi
  • Meta description ve meta keywords  etiketleri
  • H tag hiyerarşisi
  • Kelime/kod oranı
  • Arama motoru dostu url yapısı (SEF URL)
  • Site haritasının oluşturulması
  • Anahtar kelime planlaması
  • Özgün ve yeterli içerik

Yukarıda yazdığımız SEO kriterleri dışında farklı maddeler de var. Sizin ilk olarak web siteniz için SEO yaparken dikkat etmeniz gereken maddeler bunlardır. Doğru site içi optimizasyonun size sağlayacağı en büyük fayda site dışı optimizasyona başladığınızda hızlı ve istediğiniz tepkileri alabilmenizdir.

Site içi SEO çalışmalarının temelinde özgün ve faydalı içerik yatmaktadır. Google Hummingbird güncellemesi ile yavaş yavaş bu kavramın önemini arttırarak arama sonuçlarının kalitesini arttırmayı hedeflemiştir. Google için yeterli bilginin anlamı özgün, anlamlı, faydalı içeriktir.

Site Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon her site için farklı stratejiler geliştirilmesi anlamına gelir. Bu yazımızda bütün detayları anlatmamız mümkün olmayacaktır. Site dışı optimizasyonu yaparken bunun sizin etkiniz dışında olması için çalışırsanız az maliyet ve az zamanla bunu çözebilirsiniz. Peki, bu nasıl olacak?

Site dışı SEO çalışmalarının temeline site içi optimizasyonu koymanız gerekli. İçeriklerin doğru yazılmış ve yeterli olması internette kaynak gösterilmesini daha hızlı hale getirebilir. İçeriğe verdiğiniz önem size site dışı SEO çalışmaları için vakit ve nakit kazancı sağlayacaktır.

Site dışı optimizasyonun temelinde backlink kavramı var. Backlinklerinizin içerikle ilgili ve güvenilirlik bakımından iyi puan alan sitelerden gelmesi çalışma yaptığınız site için büyük fark yaratacaktır. Sosyal medya hesaplarından kazandığınız backlinklerin önemli ise paylaşımlar üzerinden tıklanıp sitenize ulaşılması ile doğru orantılıdır. Sadece paylaşımın size net bir katkısı olmaz bunu da unutmayalım.

Bu içerik yardımcı olmadıysa sorunuzu sorun cevaplayalım.