kapat× Destek 0850 333 0 565
İnternet alan adları (domain names), uluslararası platformda gTLD (generic Top Level Domain) olarak adlandırılan .com, .org, .net, .edu, .biz, .info şeklindeki alan adları ile ccTLD (Country Code Top Level Domain) olarak adlandırılan ve ISO-3166 standardında yaklaşık 200 ülke kodundan (.uk, .us, .de, .tr, vb.) oluşan adlandırma sistemine tabidir.
Nic.TR Prosedürü

Bu dokümanda “.tr” (Türkiye) altında yer alan alt alan adlarının belirlenmesi konusunda izlenen genel politika, kurallar ve işleyiş yöntemleri açıklanmaktadır. ".tr" üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye alan adlarının yönetimi ve koordinasyonu Internic'e ilk olarak kayıt edildiği 1990 yılından beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından sürdürülmektedir.

Türkiye, 1990 yılında TÜVAKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı) tarafından alınan karar doğrultusunda “ikinci düzey alt alan adı modelini benimsemiştir. İnternet Kurulu’na bağlı olarak çalışan ve 11 kuruluş temsilcisinden oluşan “DNS Çalışma Grubu” alan adı politikalarını ve kurallarını belirlemektedir.

Başvurular https://www.nic.tr adresinden çevrimiçi (online) olarak yapılır. Sitede hemen tüm işlemlerde sorumlu kodu (nic-handle) kullanmak gerekmektedir. Bir parola ile birlikte kullanılan sorumlu kodu “.tr” Alan Adı Yönetimi ile yapılan her türlü işlemde kullanılan bir anahtardır. Yapılan her başvuru için bir takip numarası (ticket number) verilir. Alan adı başvurusundan sonra belgelerin iletilmesi için en çok 15 (on beş) gün beklenir.

Belgeler tamamlandıktan sonra alan adı tahsis işlemi en geç 2 (iki) gün içerisinde gerçekleştirilir. Belgeler tamamlandığı halde alan adının tahsisine ilişkin herhangi bir belirsizlik durumu söz konusu ise konu sonuçlandırılması için DNS Çalışma Grubu’nun gündemine aktarılır. İşlemin sonuçlarına ilişkin bilgiler e-posta ile ilgili sorumlulara bildirilir. Sözü edilen süreler içinde cevap alınmamışsa, “Başvuru Durum Sorgulama” linki ile alan adı ve/veya takip numarası kullanılarak başvurunun hangi aşamada bulunduğu öğrenilebilir. Ayrıca, https://www.nic.tr adresinde bulunan “Sıkça Sorulan Sorular” ve “Destek İstiyorum” linkleri aracılığıyla da bilgi edinilebilir.

 

 

 

Bu içerik yardımcı olmadıysa sorunuzu sorun cevaplayalım.