kapat× Destek 0850 333 0 565
Domain

İçerikler

av.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

Türkiye Barolar Birliğine kayıtlı avukatların mesleki kullanımları için açılmış bir alt (ikinci düzey) alan adıdır. Serbest avukatlar, hukuk büroları ve avukatlık ortaklıkları başvurabilir.

bbs.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

BBS (Bulletin Board System) hizmeti veren kişi ve/veya kuruluşların kullanımı için açılmış bir alt alan adıdır. Bu alan adı nasıl tescil edilir? Ve ne gibi işlemler yapmalısınız, hakkında içerik yer almaktadır.

bel.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

bel.tr”, T.C. il, ilçe ve belde belediye teşkilatlarının kullanması için açılmış bir alt (ikinci düzey) alan adıdır. Belediyelerin internet sitelerinde kullanılmaktadır. Bu alan adını tescil edebilmek için belediye statüsünde olmanız gerekmektedir.

com.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

Ticari faaliyette bulunan veya ticari bir amaç için internette yer almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin internette belirli alanlarda sınıflandırılması amaçlanmıştır. Ticari kuruluşunuza com.tr alan adı alabilmeniz için gerekli bilgi aktarılmıştır.

Domain İşlemlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Domain seçiminde nelere dikkat etmelisiniz? Domain kişi ve kurumlar için önem arz etmektedir. Alan adınızı tescil ederken dikkat etmeniz gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

Domain kaydı

Domain kaydı tüm dünya üstünde register firmaları aracılığı ile yapılır. Tüm dünyadaki domainler Internet'in merkezi kabul edilen ICANN kuruluşunun veri tabanında tutulur.

Domain nedir?

Domain web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcıları web sitenize ulaşamazlar. www.kmk.net.tr bir domain adresidir.

Domain transferi

Domain kaydını yapan ilk register firmasından, başka bir register firmasına taşımaya domain transferi denir.

Domain Uzantıları

Alan Adları, uluslararası platformda GTLD( generic Top Level Domain) olarak adlandırılan com, org, net, edu, mil, k12, şeklindeki 7 alan ile ISO- 3166 standardına göre oluşturulan, ccTLD (Country Code Top Level Domain) olarak adlandırılan ülke koduna (uk, us, tr, vb.) göre belirlenir. En çok kullanılan alan adı uzantıları com, net, org dir.

Domain yönlendirmesi

Domain yönlendirmesi, var olan domainnizi iki şekilde yönlendirme yapabilirsiniz. Bu yönlendirmeler hakkında aşağıda bilgi verilmiştir.

dr.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

Türk Tabipleri Birliği (TTB)’ne kayıtlı doktorların mesleki kullanımları için açılmış bir alt (ikinci düzey) alan adıdır. Tıp doktorları, doktor ortaklıkları, hastaneler ve Sağlık Bakanlığı birinci basamak sağlık kuruluşlarının başvurabileceği bu alan adı sağlık kuruluşları için sunulmuştur.

edu.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

T.C. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan yüksek öğretim kurumlarının kullanması için açılmış bir alan adıdır. Bu alan adının tescil işlemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

gov.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

T.C. devlet kurum ve kuruluşlarının kullanması için açılan alt alan adıdır. Bu alan adı tescili için resmi kurum olmanız gerekmektedir. İşleyişi ile ilgili bilgi verilmiştir.

ICANN Nedir?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kâr amacı gütmeyen bir kurumdur.

info.tr - .biz.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

Web üzerinde kamusal ve/veya ticari hizmet sunacak olan, kuruluş ve girişimcilere yönelik olarak tasarlanmış olmakla birlikte, alan adı tahsisi için genel kurallara uygunluk dışında herhangi bir sınırlama yoktur. Bu alan adı hakkında bilgi verilmiştir.

mil.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

T.C. askeri kurum ve kuruluşların kullanması için açılan alt alan adıdır. Bu alan adı tescil işlemi için askeri kuruluş olmak gerekmektedir. Askeri kuruluş olmayan kurumlar bu alan adını tescil edemezler.

name.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

T.C. vatandaşları ile Türkiye'de yaşayan yabancı kişilerin, kişisel kullanımı için açılmış bir alt alandır. Bu alan adını nüfus cüzdan belgenizle alabilirsiniz. İşleyişi ile ilgili bilgi verilmiştir.

net.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

İnternete ilişkin erişim hizmeti, internet üzerinden portal, tarama, e-posta, WEB gibi katma değerli, geniş ölçekli hizmetler ve uygulama servis sağlayıcılığı hizmetleri veren kurum ve oluşumlara sağlanan özel bir uzantıdır.

Nic.TR Prosedürü

İnternet alan adları (domain names), uluslararası platformda gTLD (generic Top Level Domain) olarak adlandırılan .com, .org, .net, .edu, .biz, .info şeklindeki alan adları ile ccTLD (Country Code Top Level Domain) olarak adlandırılan ve ISO-3166 standardında yaklaşık 200 ülke kodundan (.uk, .us, .de, .tr, vb.) oluşan adlandırma sistemine tabidir.

pol.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

T.C. emniyet teşkilatının kullanması için açılmış bir alt (ikinci düzey) alan adıdır. Bu alan adını tescil edebilmeniz için emniyet teşkilatı statüsünde olmanız gerekmektedir.

tel.tr Politika, Yöntem ve Kurallar

Türkiye'de yaşayan kişi ve kuruluşların, Türkiye'de kullandıkları her türlü telefon numaralarının bağlantılı olduğu alan adlarını tahsis ettirebilmeleri için açılmış bir alan adıdır.

tr Alan Adı Kayıt Politikası ve Kurulları

İnternetin dünyadaki ve ülkemizdeki hızlı gelişimi, alan adları konusunda bir talep artışına neden olmuştur. Ülkemizde tr uzantısı ile bir alan adı uzantısı oluşturulmuştur. Bu alan adı uzantısı nic.tr tarafından yürütülmektedir.

tr Alan Adı Silme Kurulları

tr üst düzey alanına bağlı ikinci düzey alanlar altında tahsis edilmiş bir alan adı aşağıda belirtilen durumlarda silinebilir. Tr uzantılı alan adınızı sildirmek için aşağıdaki işlemleri takip etmeniz gerekmektedir.

tr Alan Adı Ücretlendirme ve Ödeme Kurulları

tr üst düzey alan adına bağlı ikinci düzey alanların altında tanımlanacak alan adı kaydı için ödenmesi gereken ücretlere ilişkin olarak aşağıda tanımlanan kurallar uygulanır.
  • 1
  • 2
Görüntülenen 1 - 24, Toplam 29