kapat× Destek 0850 333 0 565
Domain kaydı tüm dünya üstünde register firmaları aracılığı ile yapılır. Tüm dünyadaki domainler Internet'in merkezi kabul edilen ICANN kuruluşunun veri tabanında tutulur.
Domain kaydı

Domain adreslerini belirleyen kurumlar her ülke için farklıdır. Ancak en çok kullanılan alan adları olan com, .net, .org gibi sonunda herhangi bir ülke tanımı olmayanlar, ICANN tarafından yetkilendirilmiş register firmalarından satın alınabilir. Domainler "önce gelen alır" prensibi ile satılırlar.

Sonunda TR uzantılı Domain tahsis işlemlerini Türkiye’de ODTÜ tarafından kurulmuş Nic.TR yürütmektedir. TR Uzantılı Domain kaydı yaptırabilmek için bazı sınırlar mevcuttur; com.tr için şirket olmanız, net.tr için ISS olmanız gerekmektedir. com.tr uzantılı bir Domain satın alabilmek için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Faaliyet belgesi veya Patent Enstitüsü tarafından verilen Marka Tescil Belgesi istenmektedir. TR Uzantılı Domainler dede yine "önce gelen alır" prensibi geçerlidir.

Nic.TR alan adı yönetimi tarafından 07.02.2005 tarihinden itibaren kişilerin ad ve soyadlarını com.tr, biz.tr, info.tr uzantılı olarak kullanıma açılmıştır. Başvuru için sadece Nüfus Cüzdanı fotokopisi, vergi numarası ve T.C. Kimlik numarası gereklidir.

Kayıt yaptırmak istediğiniz Domain ismini belirleyiniz, belirleyeceğiniz Domain isminde bunları kullanmayınız, Büyük harf ve ı ü ö ş ğ ç gibi Türkçe karakterleri kullanmayınız.

Bu içerik yardımcı olmadıysa sorunuzu sorun cevaplayalım.