kapat× Destek 0850 333 0 565
Açık anahtar, eticaret sitelerinde şifre ve deşifre işlemleri için anahtarların kullanıldığı bir şifreleme sistemidir. Taraflarda birer çift anahtar bulunur. Bu anahtar çiftlerini oluşturan anahtarlardan biri açık anahtar diğeri gizli anahtardır. Bu anahtarlardan biri ile şifreleme yapılırken diğeri ile de şifre çözme işlemi gerçekleştirilir. İki anahtar çifti de matematiksel olarak birbirleriyle bağlantılıdır.
Açık anahtar nedir?

Açık anahtar herkesin erişimine açıktır. Anahtarlar birbirlerinden farklı da olsalar, matematiksel olarak birbirleriyle ilişkileri bulunmaktadır. Açık anahtarla, bilgi sadece gizli anahtarın sahibi tarafından çözülebilir şekilde şifrelenir ya da gizli anahtar sahibinin dijital imzasının ve dolayısıyla kimliğinin doğruluğu kontrol edilebilir.
Gizli anahtarın sadece bir sahibi vardır. Gizli anahtara sahip olan taraf gizli anahtar aracılığıyla, kendi açık anahtarıyla şifrelenmiş bilginin şifresini çözebilir, kendisine ait sayısal imzaları oluşturabilir ya da kendi kimliğini ispat edebilir.

Bu içerik yardımcı olmadıysa sorunuzu sorun cevaplayalım.